Krótka historia K.S. MOTOR Praszka

Początki historii piłkarstwa w Praszce sięgają roku 1928. Od tego czasu Praszka żyje piłką, a drużyna pod szyldem LZS toczyła boje ze zmiennym szczęściem w klasach C i B, z przerwą spowodowaną II wojną światową. W latach sześćdziesiątych z funduszu Totalizatora Sportowego, w Praszce powstaje stadion, a piłkarze wreszcie w ten sposób otrzymują normalne warunki do uprawiania tej dyscypliny sportu.

W roku 1969 piłkarze z Praszki awansują do klasy A, jednocześnie po raz pierwszy w swej historii zyskują sobie opiekuna, jakim zostają Zakłady Sprzętu Motoryzacyjnego „POLMO”. Ze względu na profil produkcji zakładu, klub przyjmuje nazwę – Zakładowy Klub Sportowy „Motor”. Pierwszym trenerem piłkarzy zostaje mgr Ryszard Smolnik. W roku 1970 klub organizacyjnie zaczyna podlegać okręgowi łódzkiemu.

W roku 1973 piłkarze prowadzeni przez trenera Adama Szpilę, awansują do ligi wojewódzkiej, zespół jednocześnie osiąga znaczące sukcesy w rozgrywkach Pucharu Polski – zdobywając to trofeum na szczeblu wojewódzkim po pokonaniu w finale już II-go ligowca RTS „Widzew” Łódź 3:2. Osiągnięcie to zostaje powtórzone w latach: 1975, 1981, 1983, 1990 i 1991. Największy sukces w Pucharze Polski drużyna odnosi w roku 1983, kiedy po zwycięstwach nad Błękitnymi Kielce, ROW-em Rybnik, odpada w 1/16 ponosząc porażkę 1:2 z Piastem Gliwice.

Jednak rozgrywki pucharowe to nie jedyne sukcesy, jakie odnosili piłkarze „Motoru”. W roku 1978, po zdobyciu mistrzostwa klasy wojewódzkiej, awansują do III ligi państwowej, jednak po rocznym pobycie w tej lidze, ponownie trafiają do klasy okręgowej.

Ponowny awans do III ligi piłkarze uzyskują w sezonie 1983/84, a klub zaczyna rozwijać działalność gospodarczą powołując Zakład Remontowo-Budowlany. Przy wydatnej pomocy patronackiego zakładu „Polmo” oraz grupy Remontowo-Budowlanej, piłkarze prowadzeni przez duet Waldemara Białasia i Mariana Adamowicza, utrzymują się w tej lidze przez cztery kolejne sezony.

Do sukcesów seniorów dołączają również juniorzy, którzy w sezonach 1984/85, 1986/87, 1987/88 i 1997/98, prowadzeni kolejno przez Włodzimierza Tyrałę i Zbigniewa Olszańskiego, biorą udział w lidze międzywojewódzkiej oraz takie firmy jak: Górnik Zabrze, Ruch Chorzów, Gwarek Zabrze, Polonia Bytom, Raków Częstochowa, Górnik Knurów i inne znane firmy województw bielskiego oraz opolskiego.

W roku 1989 piłkarze opuszczają III ligę i od kolejnego sezonu rozgrywają zawody w nowo utworzonej lidze międzywojewódzkiej, w której skład weszły kluby trzech województw: częstochowskiego, opolskiego i bielskiego. W kolejnych trzech sezonach drużyna prowadzona przez Zbigniewa Olszańskiego, kończy rozgrywki zajmując czołowe miejsca w tabeli.

Rok 1991 to czarna karta w historii klubu – patronacki zakład „Polmo” wypowiada umowę o wzajemnej współpracy, a w rok później, z uwagi na brak frontu robót dla brygady Remontowo-Budowlanej, Zarząd Klubu zmuszony jest ogłosić jej upadek. Pomimo dobrych wyników uzyskiwanych przez piłkarzy w roku 1993, z uwagi na duże trudności finansowe, drużyna piłkarzy występująca w lidze międzywojewódzkiej, zmuszona jest się wycofać, po której Zarząd postanawia rozwiązać również drużynę rezerw występującą w klasie A.

Późniejsza drużyna to głównie juniorzy, gdyż brak pracy dla zawodników spowodował masowe ich odejścia z klubu.

Próbą powrotu świetności „Motoru” był jego awans w sezonie 96/97 do ligi międzywojewódzkiej. Jednak sezon spędzony w niej i szybki spadek spowodował, że wszystko wróciło do normy.

W 1999 roku wprowadzono nową reformę administracyjną kraju. Praszka znalazła się w województwie opolskim. Drużyna „Motoru” grała w opolskiej lidze okręgowej i awansowała do opolskiej IV ligi. Pod koniec sezonu z gry zrezygnowało 13 zawodników
i mimo szczerych chęci ich młodych następców drużyna spadła z IV ligi województwa opolskiego.

Po trzech latach gry w ,,okręgówce”, w czerwcu 2004 r. mogliśmy się cieszyć z awansu do IV ligi.

W latach 2005,2006,2007 mieliśmy bardzo mocno wyrównaną drużynę. Strzeliliśmy w sezonie 2004/05 i 2005/06 najwięcej bramek w IV lidze.W sezonie 2005/06 byliśmy bliscy awansu do III ligi z drużyną opartą na własnych wychowankach.Od sezonu 2009/10 do tej pory nasza I drużyna występuje w lidze w okręgowej.